Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Piątek, 2025-04-18 ( Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy)

Biuletyn Informacji Publicznej Związku Gmin Dolnej Odry - Uchwała nr 1/2025 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 03 kwietnia 2025 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług

Uchwała nr 1/2025 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 03 kwietnia 2025 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług

Uchwała nr 1/2025 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 03 kwietnia 2025 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

 

UCHWAŁA NR 1/2025
ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN DOLNEJ ODRY
z dnia 03 kwietnia 2025 r.
w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Na podstawie art. 6r ust. 3, 3a, 3b, 3c i 3d w związku z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399), oraz § 6 ust. 1 Statutu Związku Gmin Dolnej Odry (t.j. Dz. Urz. Woj. Zacho. z 2003 r. Nr 24 poz. 326, z 2012 r. poz. 3212, z 2015 r. poz. 2851, z 2020 r. poz. 4127, z 2021 r. poz. 3787) po zasięgnięciu opinii właściwych miejscowo państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie częstotliwości odbierania odpadów komunalnych, Zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry uchwala, co następuje:


§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (zwanej dalej nieruchomością „zamieszkałą”) nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (zwanej dalej nieruchomością „mieszaną”) oraz sposób świadczenia usług przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwane dalej PSZOK, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


§ 2. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości zamieszkałej odbierane są następujące rodzaje odpadów komunalnych:

1) zmieszane odpady komunalne - zebrane w zamkniętych i szczelnych pojemnikach (kontenerach) wyłącznie do tego celu przeznaczonych, spełniających polskie normy PN-EN 840;
2) zebrane selektywnie - w sposób zapewniający zabezpieczenie odpadów przed pogorszeniem jakości zbieranej frakcji odpadów dla przyszłych procesów ich przetwarzania, w oddzielnych pojemnikach (kontenerach) wyłącznie do tego celu przeznaczonych, spełniających polskie normy PN-EN 840 lub workach wyłącznie do tego celu przeznaczonych, to jest frakcje odpadów:
a) papier i tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania,
b) szkło i odpady opakowaniowe ze szkła z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach,
c) metal, tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak;
3) zebrane selektywnie, gromadzone nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru, umieszczone przed posesją, w miejscu widocznym przeznaczonym na gromadzenie odpadów, w sposób umożliwiający swobodny dostęp przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, to jest frakcje odpadów:
a) zużyte opony, z wyłączeniem opon pochodzących z działalności rolniczej oraz z pojazdów większych niż pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,
b) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
c) przeterminowane leki i opakowania po lekach,
d) chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.,
e) zużyte baterie i akumulatory,
f) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
g) wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe i świetlówki,
h) tekstylia i odzież;
4) odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady i odpady zielone - zebrane w zamkniętych i szczelnych pojemnikach (kontenerach) wyłącznie do tego celu przeznaczonych, spełniających polskie normy PN-EN 840, o pojemności maksymalnej 240 litrów.


§ 3. 1. Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się oddzielne gromadzenie na terenie nieruchomości odpadów wymienionych w § 2 pkt 1, 2 i 4 w co najmniej pięciu pojemnikach lub workach, z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym kompostuje bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym zwalnia się go z obowiązku posiadania pojemnika na odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady i odpady zielone.
2. W przypadku, gdy odpady wymienione w § 2 pkt 2, zbierane w sposób selektywny, gromadzone są:
1) w workach – na terenie nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej, oraz w zabudowie wielorodzinnej, w której liczba lokali nie jest większa niż siedem, przy czym worki te mogą być umieszczane w pojemnikach, z zastrzeżeniem, że w dniu odbioru właściciel nieruchomości obowiązany jest do wyjęcia worków z pojemników i umieszczania ich w miejscu widocznym przed posesją. Worki na odpady komunalne segregowane dostarczane są na bieżąco w ilości równej ilości odebranych, zapełnionych worków;
2) w pojemnikach – na terenie pozostałych nieruchomości zamieszkałych.
3. Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej, zobowiązany do selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji, w tym bioodpadów i odpadów zielonych, może korzystać z przydomowego kompostownika.
4. Właściciel nieruchomości zamieszkałej do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych wymienionych w § 2 pkt 2 oraz § 2 pkt 3 lit. a, b, f i h może używać ogólnodostępnych punktów selektywnego gromadzenia odpadów, służących do czasowego gromadzenia odpadów komunalnych usytuowanych w miejscach wskazanych przez Związek Gmin Dolnej Odry lub gminę członkowską.
5. Odpady powstałe na terenie nieruchomości, posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w ust. 2, traktowane będą jako odpady zmieszane.


§ 4. 1. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałej i nieruchomości mieszanej, prowadzone jest nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4.
2. W okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych w miejscowościach Cedynia, Lipiany i Moryń i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych w miejscowościach Cedynia, Lipiany i Moryń.
3. W zabudowie wielorodzinnej, o której mowa w ust. 2, a w której liczba lokali nie jest większa niż siedem i nieruchomość nie jest objęta wspólnym zarządem, odbiór odpadów komunalnych odbywa się zgodnie z częstotliwością obowiązującą dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej.
4. Odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 pkt 3, odbierane są przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne nie rzadziej niż jeden raz w roku według ogłoszonego harmonogramu, z zastrzeżeniem pkt 1-4:
1) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w pierwszej kolejności należy oddawać w miejscach sprzedaży sprzętów elektrycznych i elektronicznych lub można przekazywać do PSZOK;
2) zużyte baterie i akumulatory w pierwszej kolejności należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach znajdujących się na terenie szkół, instytucji, placówek handlowych i usługowych itp. lub można przekazywać do PSZOK;
3) przeterminowane leki i opakowania po lekach w pierwszej kolejności należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu i odpowiednio oznakowanych pojemnikach znajdujących się w wybranych aptekach oraz przychodniach lub można przekazywać do PSZOK. Lista aptek oraz przychodni publikowana jest na stronie internetowej Związku Gmin Dolnej Odry: www.zgdo.eu;
4) chemikalia i opakowania po chemikaliach w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp., w pierwszej kolejności należy przekazywać do PSZOK.
5. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany dokonać zgłoszenia do Biura Związku Gmin Dolnej Odry, do odbioru odpadów wielkogabarytowych i innych, o których mowa w § 2 pkt 3, z co najmniej 7 dniowym uprzedzeniem przed planowanym odbiorem, odbywającym się według ogłoszonego harmonogramu. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko właściciela nieruchomości zgłaszającego odpady do odbioru oraz adres nieruchomości, do której przynależą odpady. Zgłoszenie do Biura Związku Gmin Dolnej Odry, ul. Narciarska 57, 74-500 Chojna, może być dokonane w formie pisemnej, za pośrednictwem poczty tradycyjnej, przy czym liczy się data wpływu korespondencji do Biura Związku Gmin Dolnej Odry lub drogą mailową na adres e-mail: biuro@zgdo.eu, lub telefonicznie na numer telefonu komórkowego: 519 096 627
6. Odpady zgromadzone w punktach ogólnodostępnych, o których mowa w § 3 ust. 4, odbierane są przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, systematycznie z częstotliwością gwarantującą, że nie nastąpi przepełnienie punktów.
7. Odbieranie odpadów komunalnych zmieszanych i selektywnych wymienionych w § 2 pkt 1, 2 i 4 z nieruchomości mieszanych odbywa się zgodnie z częstotliwością określoną dla nieruchomości zamieszkałych.


§ 5. 1. PSZOK świadczy usługi, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, na rzecz właścicieli nieruchomości zamieszkałych, w zakresie przyjmowania następujących frakcji odpadów:
1) papier i tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania;
2) szkła i odpady opakowaniowe ze szkła z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach;
3) metal, tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak;
4) odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady i odpady zielone;
5) zużyte opony, z wyłączeniem opon pochodzących z działalności rolniczej oraz z pojazdów większych niż pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony;
6) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
7) przeterminowane leki i opakowania po lekach;
8) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi w szczególności igieł i strzykawek;
9) chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;
10) zużyte baterie i akumulatory;
11) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
12) wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe i świetlówki;
13) odpady budowlane i rozbiórkowe, pochodzące z drobnych prac wykonywanych we własnym zakresie w szczególności odpadowy materiał budowlany w postaci potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej (np. pustaków, cegieł, dachówek, kafli inne) oraz pokruszonego betonu, tynku, gipsu i cementu, z zastrzeżeniem, że nie będą przyjmowane odpady budowlane i rozbiórkowe, jeżeli ich ilość lub rodzaj wskazuje, że powstają na nieruchomości niezamieszkałej lub w wyniku budowy, remontu lub rozbiórki budynku lub obiektu, na które wymagane jest pozwolenie lub zgłoszenie do organu administracji budowlano – architektonicznej;
14)tekstylia i odzież.
2. Adresy i godziny otwarcia PSZOK udostępniane są na stronie internetowej Związku Gmin Dolnej Odry oraz gmin, będących członkami tego Związku.
3. Odpady, o których mowa w ust. 1 pkt 5 przyjmowane są do PSZOK w ilości nieprzekraczającej 10 sztuk na rok na gospodarstwo domowe.
4. Odpady, o których mowa w ust. 1 pkt 13 przyjmowane są do PSZOK w ilości nieprzekraczającej 3 000 kg na rok na gospodarstwo domowe.


§ 6. 1. Właściciel nieruchomości zamieszkałej może zgłaszać osobiście, telefonicznie, drogą elektroniczną, mailową lub pisemnie do Biura Związku Gmin Dolnej Odry przypadki niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne lub przez prowadzącego PSZOK. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, dane teleadresowe osoby dokonującej zgłoszenia oraz datę i miejsce zdarzenia wraz z opisem stwierdzonej
nieprawidłowości. Zgłoszenie musi być dokonane w terminie do 3 dni roboczych od daty zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem zgłoszenia. Dane teleadresowe Biura Związku Gmin Dolnej Odry są dostępne na stronie internetowej: www.zgdo.eu w zakładce „Kontakt” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Związku Gmin Dolnej Odry.
2. Zgłoszenia właścicieli nieruchomości zamieszkałej dotyczące przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne lub przez prowadzącego PSZOK, będą niezwłocznie przekazane do przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałej lub prowadzącego PSZOK celem ich wyeliminowania.


§ 7. Traci moc uchwała Nr 9/2019 Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopom. z 2019 r. poz. 4010).


§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku Gmin Dolnej Odry.


§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

PRZEWODNICZĄCY ZGROMADZENIA
Związku Gmin Dolnej Odry
Bartłomiej Królikowski

UZASADNIENIE
do projektu uchwały Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zgodnie z art. 6r ust. 3 w związku z art. 3 ust.2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2024 r. poz. 399), Zgromadzenie Związku Gmin określa, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (dalej uchwała).
Przedmiotowa Uchwała określa szczegółowy zakres i sposób świadczenia usług przez Związek Gmin Dolnej Odry w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego i jest bezpośrednio powiązana z Regulaminami utrzymania czystości i porządku w zrzeszonych gminach oraz uchwałą w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości i uchwałą w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty.
Podjęcie przedmiotowej uchwały jest wynikiem konieczności dostosowania jej zapisów do przepisów Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. 2021 poz. 906), oraz do obowiązujących na terenie Gmin członkowskich Związku Gmin Dolnej Odry Regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach. Postanowienia zawarte w treści tej uchwały są podstawowymi regulacjami wyznaczającymi zakres i przedmiot umowy dla podmiotu wykonującego zadanie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2025-04-04 14:05przez:
Opublikowano:2025-04-04 14:08przez: Marta Morawska-Motyl
Zmodyfikowano:2025-04-04 14:05przez: Marta Morawska-Motyl
Podmiot udostępniający: Biuletyn Informacji Publicznej Związku Gmin Dolnej Odry
Odwiedziny:23

Rejestr zmian

  • [2025-04-04 14:05:17]Marta Morawska-Motylutworzono
  • [2025-04-04 13:57:11]Marta Morawska-Motylutworzono

Banery/Logo